Leuzea - informacje ogólne

Leuzea to roślina, legenda wschodniej medycyny, która jest stosowana od tysięcy lat w Chinach, Tybecie, Mongolii i Kazachstanie. Na Syberii jest znana pod nazwą „korzeń Marala” – od nazwy gatunku jelenia syberyjskiego i według starych przekazów "dźwiga człowieka i napełnia go młodością." Naukowcy prognozują, że będzie on roślinną przyszłością dla zdrowia w XXI wieku.

RAPONTIK to nazwa gotowego do zastosowania preparatu w postaci z suszu liści leuzei, który może być przyjmowany w postaci tabletek, jak też w nalewkach alkoholowych i wodnych. 

Polska nazwa rośliny to  Szczodrak krokoszowy. 

Leuzea jest rośliną endemiczną, unikalną ze względu na szczególną właściwość jej aktywności biologicznej. Największe znaczenie uzyskała w ostatnich trzech dziesięcioleciach jako adaptogen. Koncepcję adaptogenu stworzył rosyjski uczony N.V. Lazarev w 1947 roku, a następnie szeroko ją rozwinął jego uczeń Prof. Israel Breckhman. Terminem tym, wg definicji encyklopedycznej, określa się: „uniwersalne substancje zawarte w roślinie, które dzięki współdziałaniu wielu ich elementów, działają w organizmie jak regulatory pomagające w przystosowaniu go do różnorodnych sytuacji”. Działają jako substancje adoptujące organizm rośliny by sama przeżyła i tak samo działają w organizmach jej zjadaczy. Szeroko znane jest stymulujące ich działanie na system nerwowy i na różnorodne funkcje całego organizmu człowieka. Adaptogen zawiera w sobie jednocześnie substancje uspokajające i pobudzające, co wydawać by się mogło paradoksalne, ale „mądra roślina” wie, kiedy i jakie wykorzystać. Substancje te kiedy znajda się w człowieku zaczynają równie pozytywnie na niego oddziaływać. Adaptogen to wiele składników w jednym, a każdy z nich uaktywnia się w razie potrzeby. Nie jest to lekarstwo bezpośrednio uderzające w czynnik chorobotwórczy, ale preparat, który przywraca w człowieku jego własne, optymalne procesy życiowe, zwłaszcza indywidualne procesy obronne organizmu.  Adaptogeny traktują organizm jak środowisko biologiczne - wpływają na organizm delikatnie, ale kompleksowo - w ten sposób przywracają równowagę i poprawiają stan zdrowia, wzmacniają organizm, uodparniają go tak by wnikający do niego różnorodni "intruzi" byli niszczeni,  zanim spowodują chorobę. 

Skład chemiczny

Biologicznie unikalna aktywność rośliny, nieporównywalna do innych, wynika z kompleksowego współdziałania jej substancji, wśród których zidentyfikowano: mono-, di-, polisacharydy, inuliny kwasy organiczne, steroidy, fitoecdysony, saponiny trójterpenowe (rapontikozydy), witaminy, związki poliacetylenowe, kauczuk, kwasy fenolowęglowe i ich pochodne, ligniny, katechiny, garbniki, chiniony, olejek eterowy, kumarynę, flawonoidy, tłuszcze olejowe, wosk, lipidy a także kryształy kwasu szczawiowego wapnia, sole kwasu fosforowego, makro i mikroelementy. Podstawowymi czynnymi jej substancjami są fitoecdysteroidy, a głównie 20-hydroxyecdysone (20E), obecny we wszystkich częściach rośliny.

Oprócz podstawowych makroelementów odkryto obecność 47 mikroelementów, w tym 15 życiowo ważnych  (I, Cu, Zn, Fe, Co, Cr, Mo, Ni, V, Se, Mn, As, F, Si, Li) i cztery umownie istotne (Rb, Cd, Pb, Sn). Mikroelementowy skład rośliny charakteryzuje się obecnością elementów stymulujących wzrost i przeżycie (Li, Ti, Ga, Ge, Rb, Zr, As, Ba, Au, Hg), a także elementów, których brak prowadziłby do powstania chorób (Fe, Cu, Zn, Mn, Cr, Se, Mo, I, Co, F, Si). W warunkach gleb kwaśnych i słabokwaśnych, roślina nie akumuluje podwyższonych ilości metali ciężkich i elementów, dla których charakterystyczne są efekty toksyczne, a także właściwości radioaktywne.  

Aminokwasy

Surowiec z liści Leuzei Rhaponticum carthamoides charakteryzuje się wysoką zawartością białek, zawartość surowej proteiny osiąga 27-34%. Ostatnio wykryto w leuzei białka antystresowe. Skład aminokwasów zmienia się w zależności od fazy rozwoju rośliny. W okresie od fazy wyrastania do fazy obumierania zawiera do 157g/kg, niezamiennych (lizyna-16,5; teonina-10,8; leucyna-19,3; izoleucyna-9,5; 11,5-fenololanina; 4,5-histydyna; 12,5-tyrozyna; 13,9-kwas aminoizowalerianowy; 11,0-arginina). W składzie zamiennych obserwuje się podwyższoną zawartość prolinu-29,2; asparaginowego-34,6; i kwasu glutaminowego-25,5g/kg. 

Witaminy

W skład witamin wchodzą: karotenoidy (A)- 1780-2680; kwas askorbiowy (C)- 4080-7625; flawonoidy (P)- 2250-3490; kwas foliowy (B9)- 1000-1250; ryboflawina (B2)- 19,2; tokoferol (E)- 5,1mg/g. 

Fitoecdysteroidy

Wśród związków chemicznych najbardziej znaczące są  fitoecdysteroidy, gdzie podstawowa część ich masy przypada na 20-hydroxyecdyson (20E), (inne to: ecdysterone, beta-ecdysone, polypodin A, crustecdysone i inne). 20E obecny jest we wszystkich częściach rośliny i jest przyczyną różnorodnych efektów fizjologicznych w organizmie człowieka i pozostałych ssaków. Oprócz podstawowych (ecdysterone, polypodine B, inokosterone, a-ecdysone, 2-deohyecdysterone i ich pochodne i.t.d.) roślina zawiera cały zestaw śladowych ecdysteroidów, w tym szereg specyficznych (leuzeasterone, carthamosterone A i B, lesterone, rapisterone) Dowolne kombinacje tych elementów w postaci tysięcy różnych molekuł stanowią o unikalnej biologicznej aktywności RAPONTIKA.  

Bogactwu form ecdysteroidów towarzyszy koniugacja ich z innymi produktami wtórnego metabolizmu: nieorganicznymi (sulfaty, fosfaty) i organicznymi kwasami (acetaty, benzosany), cukrami i.t.d. Występujące odstępstwa od standartowych struktur w rodzaju przestrzennych izomerów, dodatkowych podwójnych związków, oksy-grup i hydrokwaśnych grupek w różnych pozycjach steroidalnego jądra i w bocznych łańcuchach również dają zdecydowaną przewagę w działaniu nie oczyszczonych ekstraktów z RAPONTIKA, w porównaniu ze specyfikami zawierającymi czysty 20E. 

Działanie

Doświadczenia medycyny ludowej na Syberii, w Tybecie, Chinach i Mongolii oraz efekty badań naukowych w USA, Japonii, Zachodniej Europie i Rosji potwierdzają wysoką skuteczność preparatów i dodatków pokarmowych z leuzei w profilaktyce jak i we wspomaganiu organizmu. Preparaty te regulują, mineralną, węglowodanową, tłuszczową i białkową przemianę materii. Mają właściwości przeciwutleniające i antyrodnikowe. Stabilizują poziom  glukozy i cholesterolu we krwi, pomagają przy leczeniu cukrzycy, toksycznym zapaleniu wątroby, wyprowadzają ze stanu depresji alkoholowej. Są efektywne przy miażdżycy i epilepsji, mają właściwości przeciwzapalne, są bardziej efektywne i bezpieczne od preparatów syntetycznych. Efektywnie działają przy zatruciach organizmu związkami chloru i metalami ciężkimi, oraz wspomagają organizm przy chorobach układu krwionośnego, pobudzają krwiotwórczą funkcję organizmu, polepszają krwioobieg wieńcowy, w stanach krytycznych przywracają normalne tętno, pomagają przy arytmii serca, napadach dusznicy bolesnej i zawale mięśnia sercowego. W postaci maści przyspieszają regenerację naskórka i rogówki, poprawiają gojenie ran i owrzodzeń, oparzeń, likwidację zmarszczek, odmładzanie i ochronę skóry, a nawet porost włosów. Maść z korzenia leuzei na oparzenia i rany stosowały wojska w Iraku. 

Zdrowy człowiek przyjmując preparaty z RAPONTIKA podwyższa próg obronny organizmu od szkodliwego wpływu stresu, przechłodzenia, przegrzania, hałasu, wilgoci, zmian ciśnienia atmosferycznego, promieniowania jonizującego, chorobotwórczej agresji mikroflory, itd. Preparat ten pozwala uniknąć stresu, nerwicy, rozdrażnienia, nadmiernej pobudliwości, czy ociężałości i stanów lękowych. Bardzo ważną właściwością jest możliwość zmniejszenia dowolnego bólu w organizmie, obojętnie w jakim miejscu jest zlokalizowany.  

RAPONTIK jest jednym z lepszych środków przywracających i utrzymujących aktywność seksualną, wspomaga pozbycie się oziębłości płciowej i zaburzeń potencji. U kobiet polepszają się funkcje rozrodcze (zdolność do zapłodnienia i urodzenia zdrowego dziecka). Łagodzi, a często przyczynia się do usunięcia migreny, hamuje procesy menopauzy i andropauzy, harmonizuje gospodarkę hormonalną, uaktywnia organizm by spowolnić procesy starzenia się. 

Preparaty z RAPONTIKA przeznaczone są także do uzyskania siły i wytrzymałości w sporcie wyczynowym i zawodowym. Od niedawna produkuje się z adaptogenów różnorodne preparaty służące do wspomagania treningu, podniesienia sprawności fizycznej, lepszej muskulatury, odchudzania itd. Ich stosowanie rozpoczęli Rosjanie w przygotowaniach sportowców do zawodów olimpijskich. Była to ich „tajna broń”, a rekordy i wspaniałe wyniki sportowe jakie uzyskiwali jest ich najlepszą reklamą. Kiedy w 1990 roku Dr Ben Tabachnik, szef grupy ekspertów od wspomagania sportowców ZSRR, wyemigrował do USA rozpoczęła się nowa, komercyjna era dla adaptogenów. Z jego porad korzystali zawodowi sportowcy, w tym profesjonalne drużyny NBA - m.in. Chicago Bulls, Detroit Pistons. Na bazie leuzei uruchomiono produkcję różnego rodzaju specyfików przeznaczonych dla sportowców począwszy od kulturystów, a na golfistach i szachistach kończąc.  

Leuzea ma ważną rolę w medycynie wojskowej  i kosmicznej przy przezwyciężaniu fizycznych i intelektualnych obciążeń przekraczających granice możliwości normalnego, zdrowego człowieka. Pozwala zwielokrotnić koncentrację energii, wyczula pracę receptorów i nie poddawania się wpływowi snu (zmęczenia), zwiększa pewność działania człowieka w ekstremalnych sytuacjach. Stosowany jest przez ratowników, w sportach ekstremalnych i przez zwykłych kierowców. Potrzebują go pracownicy umysłowi, intelektualiści, których wysiłek związany jest z zapamiętywaniem dużej ilości informacji i z koncentracją uwagi, dokładnością i rozwiązywaniem skomplikowanych problemów, z wyczerpującą, długotrwałą pracą. 

Stosowanie

RAPONTIK jest preparatem wyprodukowanym ze zmikronizowanych liści leuzei. Są to tabletki do ssania o smaku lekko gorzkim. Minimalna, skuteczna porcja wynosi 20mg. Czas stosowania od 7 do 14 dni. W profilaktyce można przyjmować dłużej, ale stosować przerwy trwające ok. 7 dni. W przypadku niepełnych spodziewanych efektów zwiększamy dzienną dawkę trzykrotnie. Przyjmować 1-2 razy dziennie rano na czczo, w południe lub przed snem. Można stosować rapontik w postaci proszku jako dodatek do herbat, napoi, jedzenia, lub bezpośrednio doustnie (pod język). Ważne jest by połknąć  cały proszek lub jego ekstrakt alkoholowy nie ograniczając się do wypicia wywaru po usunięciu tzw. fusów, gdyż substancje lecznicze leuzeii prawie nie rozpuszczają się w wodzie. U niektórych osób może nieznacznie podwyższyć się ciśnienie krwi, które następnie powinno wrócić do normy. RAPONTIK jest nietoksyczny, nie powoduje uzależnienia, nadmiar organizm wydala bez skutków ubocznych.

Dr. Nikolaj Timofieev